تفاوت مهندس داده ای با دانشمند داده ای چیست ؟

تفاوت مهندس داده ای با دانشمند داده ای چیست ؟

  buy_icon  

از سال 2012 که ژورنال هاروارد بیزنس اعلام کرد که جذاب ترین شغل در حال حاضر دانشمند داده ای است همه به این حوزه علاقه مند شدند اما واقعیت این است که مهندس داده ای در حال حاضر پرتقاضا تر است. به هرحال نکته ای که باید توجه کرد این است که تمام عناوین شغلی مرتبط با داده، هوش مصنوعی و تحلیل آن، پر درخواست ترین و پر درآمدترین شغل ها محسوب می شوند، عمدتا به این خاطر که هر شرکتی در هر حوزه ای با داده و اطلاعات درگیر است و تحلیل آن برای اهداف بلند مدت شرکت ضرروی است. اما سوالی که پیش می آید این است که تفاوت دانشمند داده ای (data scientist) با مهندس داده ای (data engineer) چیست؟!

به صورت خیلی ساده مهندس داده ای مسئول طراحی و پیاده سازی نرم افزارها و پلتفرم هایی برای جمع آوری، تمیزکاری و اعمال روش های هوش مصنوعی و داده کاوی است. در اصل یک مهندس داده باید یک برنامه نویس خوب در حوزه داده کاوی و هوش مصنوعی باشد. باید کار با انواع داده و دیتابیس ها را بداند. بتواند API ها و توابع سطح بالا را طراحی کند. اگر میخواهید مهندس داده باشید باید با یک زبان برنامه نویسی بدانید و با یادگیری ماشین و داده کاوی آشنا باشید. دقیقا موضوعاتی که در مجموعه تحت پوشش قرار داده ایم. از طرف دیگر دانشمند داده ای از این ابزارها و پلتفرم های نوشته شده توسط مهندسین داده ای استفاده می کند تا به صورت تجربی و بصری از خروجی ها بتواند یک گزارشگیری انجام دهد و بتواند خط مش یک شرکت را مشخص کند. دانشمندان داده اغلب از نرم افزاری های آماده داده کاوی مثل rapidminer یا spss modeler استفاده می کنند.

البته باید گفت که معمولا این دو وظیفه در اکثر اوقات باهم ترکیب می شود و انتظار می رود که مهندس داده قدرت تحلیل یک دانشمند داده ای را داشته باشد و برعکس. در مجموعه داده کاوی و یادگیری ماشین عمده تمرکز ما بر تعلیم مباحث برنامه نویسی، کار با داده و تحلیل آن، اعمال روش های یادگیری ماشین و یادگیری عمیق بوده است. بنابراین پس از این مجموعه می توانید فعالیت خود به عنوان یک مهندس داده آغاز کنید که البته فراگرفتن موضوعاتی چون کار با دیتابیس ها و نمایش پیشرفته نتایج می تواند توانایی های شما را تکمیل کند.

در صورت استفاده از مطالب این سایت لطفا به سایت ارجاع دهید

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)