آموزش پردازش تصویر – فصل پنجم کتاب پردازش تصویر گنزالس (قسمت دوم)

آموزش پردازش تصویر – فصل پنجم کتاب پردازش تصویر گنزالس (قسمت دوم)

  buy_icon  

تبدیلات هندسی روی تصاویر

یک نمونه خاص از تبدیلات هندسی که به تبدیلات آفین (Affine transform) معروف است، شامل تغییر ابعاد(تغییر مقیاس)، چرخش، مورب کردن افقی و عمودی (shear) و جابجایی می باشد. طبق رابطه زیر می توان با استفاده از ماتریس تبدیل T نقاط w و z را روی نقاط x و y نگاشت کرد.

مقادیر ماتریس T برای تبدیلات آفین به صورت جدول زیر مشخص می شود:

برای اعمال یک تبدیل آفین روی تصویر لازم است تا ابتدا با دستور maketform یک ماتریس تبدیل به یک ساختار تبدیل شود، و سپس می توان با دستور imtransform ساختار تبدیل را روی تصویر اعمال نمود.

 

مثال بری اعمال تبدیلات آفین روی تصویر در متلب

 

 

همانطور که در مثال مشاهده می کنید، برای اعمال چند تبدیل روی تصویر می توان ماتریس تبدیل های مختلف را در هم ضرب کرد و سپس ماتریس نهایی را روی تصویر اعمال کرد.

تصویر اصلی به صورت زیر است:

affmm

نتیجه اعمال تبدیلات آفین روی تصویر به صورت زیر می شود:

affine1

رجیستریشن (Registration)  روشی است برای منطبق کردن دو تصویر که از یک صحنه، توسط وسایل مختلف گرفته شده است و یا دارای اختلاف بین ابعاد و جهت تصویربرداری دارد. مثلا برای منطبق کردن دو تصویر MRI و PET رجیستریشن بسیار کاربرد دارد. این مبحث نیاز به توضیحات مفصلی دارد اما در این قسمت یک مثال ساده آورده شده است که چگونه می توان تبدیل آفین موجود بین دو تصویر را بدست آورد و بر اساس آن دو تصویر را برهم منطبق کرد.

در حالت ساده نیاز است تا نقاط متناظر در دو تصویر به صورت دستی مشخص شود، سپس با استفاده از دستور cp2tform ماتریس تبدیل آفین آن بدست آید.

در زیر یک مثال ساده برای تطبیق دو تصویر (Registration) با استفاده از بدست آوردن ماتریس تبدیل آفین آن آورده شده است. در این مثال از تصویر تبدیل یافته مثال قبل برای ورودی استفاده شده است، از تصویر پایه همان تصویر اولیه است.

 

نتیجه اعمال رجیسترشین به صورت زیر می شود:

regist

در صورت استفاده از مطالب این سایت لطفا به سایت ارجاع دهید
 1. خسته نباشید.
  ممنون بابت زحمتی که کشیدین. توی این کمبود منبع فارسی واقعا مفید بود حسابی.
  ابن سری پست‌های کتاب گنزالس رو ادامه نمیدین؟
  لطفا اگر براتون ممکنه ادامه بدین حتما
  تشکر

  • متاسفانه یا خوشبختانه اینقدر تنوع مباحث چه در پردازش تصویر و چه در حوزه های برنامه نویسی زیاد هست، که فرصت نمیشه به همه چیز پرداخت. ولی سعیم رو میکنم که گنزالس رو ادامه بدم. مرسی از شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)